אלרגיות אביב | Golden Minutes
 • עברית
 • English
   • אלרגיות אביב

    אלרגיות אביב

    חלק גדול מאיתנו שמח ומאושר על בוא האביב, אך יש גם כאלו שעבורם האביב על כל פריחותיו דווקא מבשר את תחילתה של תקופה קשה. מי אלו? איך מזהים אלרגיות? כיצד מטפלים? על אלרגיות האביב!

    אלרגיה היא תגובה מוגזמת של מערכת החיסון לגורמים סביבתיים, דוגמת חומרים שאנו שואפים דרך דרכי הנשימה, אוכלים או באים איתם במגע. מגע האלרגן הזר עם מערכת החיסון, הוא שגורם להפרשת החומר היסטמין שמביא ליצירת התגובה האלרגית המתבטאת במערכת הגוף בצורת נזלת, סינוסיטיס, שלשולים, הקאות תפרחות ועוד.

    שיעור הלוקים במחלות נשימתיות על רקע אלרגי בקרב האוכלוסייה הוא כ- 20%, אך למעשה כל אדם עשוי לפתח רגישות לחומר כלשהו במהלך חייו. האלרגיה תופיע בדרך כלל בגילאי העשרה ותימשך עד גילאי 50 לערך. אלרגיות יכולות להימשך לאורך כל השנה ויכולות לפגוע באף, בסינוסים, בלוע, בריאות , בעור, בדרכי העיכול, ובלב ובכלי הדם ולמעשה בכל איבר בגוף.

     

    שאטרסטוק

    קיימים סוגים שונים של אלרגיות, חלקן עונתיות, כשהעיקריות בהן  הן קדחת השחת ודלקת הלחמית. אלרגיות אלו, המכונות אלרגיות האביב, נפוצות בעיקר בין חודשי פברואר- אוקטובר, ומקורן בהתפזרות של אבקות שונות המצויות בצמחי בר, צמחי מדשאות ועצים שונים כגון עץ הברוש,הזית והפקאן, על פני מרחבים גדולים.

    • נזלת אלרגית, עונתית (קדחת השחת) או רב עונתית: התופעה האלרגית הנפוצה ביותר, שנגרמת לרוב על ידי חשיפה לאבק הבית ואבקת פריחה. היות מדובר בחשיפה דרך מערכת הנשימה, חלקי הגוף המושפעים ביותר הם העיניים, האף, הסינוסים ודרכי הנשימה העליונות. התופעות האלו מציקות ויוצרות קושי להירדם או גורמות ליקיצות מרובות במהלך הלילה, דבר הפוגם בערנות החולה ובתפקודו במהלך היום.

    • דלקת הלחמית האביבית: הדלקת האביבית לאו דווקא מתרחשת באביב, והיא נקראת ‘אלרגית’ למרות שלא נמצא שום גורם סביבתי המחולל אותה. התסמינים הם הפרשה ותחושת צריבה בעיניים, כשבמקרים קיצוניים תיתכן אף פגיעה בעיניים.

     
    צילום: Josh McGinn, CC BY

     

    תסמיני האלרגיה הם כאמור מגוונים ותלויים באלרגן שמחולל את התגובה ובמערכת שקולטת את האלרגן בגוף.  מכאן נובע שאלרגיית האביב, שנגרמת כתוצאה משאיפה לתוך מערכת הנשימה תבוא לידי ביטוי בעיקר במערכת הנשימה (קשיי נשימה)  או העור (תפרחות וגרד). 

    האלרגיות ככלל מתבטאות בכמה דרכים: עיגולים שחורים מתחת לעיניים ( נפוץ בעיקר אצל צעירים), בחילות, הקאות, כאבי בטן ושלשולים, אודם, גירוי ועפעפיים נפוחים, ראייה מטושטשת, גרד בחיך, בצוואר או מאחור האוזניים, ליחה, צפצופים, שיעולים ותחושת חנק בגלל התכווצות של דרכי הנשימה התחתונות.

    את בעיית האלרגיה מאבחן מומחה לאלרגיה על ידי בדיקה גופנית והיסטוריה רפואית. לרשות הרופא מספר אמצעי אבחון לאיתור גורם האלרגיה, בניהם בדיקה עורית בה מטפטפים כמות קטנה של חומר המכיל חומרים הידועים כגורמי אלרגיה על העור ובוחנים את התגובה העורית, או בדיקת דם שבודקת את נוכחותו של נוגדן ה- E, שמופיע בזמן תגובה אלרגית בדם.

     

    Ap

    ניתן לטפל באלרגיות האביב בכמה דרכים, כשהראשונה היא כמובן להימנע ממגע ישיר עם צמחים ועצים מסוימים.  היות ואופציית ההימנעות היא קשה, אם לא בלתי אפשרית, במקרה של אלרגיות אביב, קיימת קשת של טיפולים קונבנציונאלים.  במקרים קלים יחסית ניתן להסתייע בתכשירים אנטי- היסטמינים מהדור בחדש לטיפול בנזלת ובדמעת, כגון כדור לנטילה יומית שמקל על הסימפטומים של האלרגיה, או תרסיסים המכילים כמויות זעירות של סטרואידים, שמדכאים את ההפרשה של ההיסטמין.

    במידה והמטופל לא מגיב לתכשירים האלו, ניתן לטפל באלרגיה באמצעות זריקות חיסון על ידי הזרקה הדרגתית במינונים הולכים וגדלים של אותו אנטיגן היוצר את התגובה האלרגית. מדובר בטיפול הניתן במשך מספר שנים, במהלכו המטופל מפתח סיבולת כלפי האנטיגן.

    לצד הטיפולים האלו קיים הטיפול התומך, קרי, אחריותו של החולה לנטרל את האלרגנים המצויים בסביבתו הטבעית. עם זאת, ההמלצה היא להתחיל טיפול אצל רופא משפחה, ובמקרה והמענה לא מספק, רצוי להגיע למומחה.

     

    כיצד לזהות אלרגיה?
    אנו עדים בשנים האחרונות לגידול הולך וגובר של שכיחות התופעה של תגובות אלרגיות.

    תגובות אלו עלולות להופיע בעיקר לאחר חשיפה למזון אליו אתה אלרגי. תגובות אלרגיות מתפתחות בזמן קצר – דקות ועל פי רוב פחות משעה, לאחר החשיפה למזון. תינוקות וילדים הם הסובלים העיקריים מאלרגיה למזון, אך ניתן גם לראות תגובות בגילאים מאוחרים יותר. תגובות אלרגיות עלולות להתפתח גם לאחר: עקיצת דבורים או צרעות, לאחר נטילת תרופות (כגון: אופטלגין, אספירין, ואנטיביוטיקות שונות), כימיקלים (כגון גומי), חומרים משמרים (סולפיט במשקאות), ועוד.

     

    צילום: AFP

    התגובות האלרגיות מערבות על פי רוב את העור (חרלת או אורטיקריה), ולעיתים גם את דרכי הנשימה, ומערכות לב וכלי דם. במקרים קשים עלולה להופיע קריסת מערכות המחייבת טיפול מיידי.

    כיצד נדע כי זו אכן אלרגיה?
    מדובר על תופעה שחוזרת על עצמה בתקופות מסוימות או כל השנה באותו אופן, ובאותם הזמנים. ההשפעה תהיה נשימתית, עורית או בדרכי העיכול. במקרה של השפעה נשימתית- אף: האלרגיה תתבטא בהפרשות מימיות, ועל פי רב מלווה בהתעטשויות וגרד האף, כמו כן יתכן שיופיעו דמעות וגרד בעיניים.

    יש לשים לב כי הנזלת חוזרת על עצמה באותו אופן כל התקופה האמורה, אנו מחפשים חוקיות שחוזרת על עצמה. לדוגמא, בכל בוקר, בבית בלבד, או בעיקר מחוץ לבית, וכו’.

    אם אכן התופעה הנה ראשונה, יש לפנות לקבלת עזרה שכן אין לסובל כל דרך לדעת כיצד זה יתפתח.
    כמו כן הסובל לא מצויד עדיין בתרופות או אמצעים שיסייעו לו. בהמשך, לאחר הטיפול הראשוני, יש להגיע לאלרגולוג על מנת לעבור בירור ולקבל טיפול מתאים. יש להקפיד על ביקורת תקופתית לבירור המצב והצורך בטיפול כלשהו.

    לגבי הריאות: קשה יותר לעמוד על חוקיות התופעה ולעיתים קרובות הסובל לא שם לב לקשר ברור, אך לעיתים יסבול מקוצר נשימה לאחר החשיפה. כך לדוגמא לאחר שהיה במחיצת חיה, או במרתף, או לאחר מזון מסוים. לעיתים אסטמה קשה תופיע עם אלרגיה לעובשים. איתור אלרגיה מעין זו תאפשר טיפול נוסף אשר יכול בהחלט לסייע בטיפול.

    כמו כן חולה אסטמתי אלרגי לא מאוזן יכול להסתייע על ידי טיפול עם תכשיר הניתן בזריקה. תכשיר זה נקשר לנוגדן לאלרגיה ומקטין משמעותית הסימפטומים. בשלב זה נערכים מחקרים בהם נבדקים מספר תכשירים לטיפול באסטמה על צורותיה.

    פרופ’ שמואל קוויתי, הוא מנהל היחידה לאלרגיה ואימונולוגיה קלינית, המרכז הרפואי תל-אביב

     
     
    השאר תגובה →

   כתוב לנו

   Cancel reply

   Photostream