נפלאות הכורכום | Golden Minutes
 • עברית
 • English
   • נפלאות הכורכום

    נפלאות הכורכום

    השורש של צמח רב שנתי נפוץ משמש להפקת תבלין עם טעם עדין וצבע זהוב. זה בדיוק התבלין שאתם צריכים כדי לשפר את איכות החיים, לגוון את מרקם הטעמים במאכלים יום יומיים ולפתח תכונות אנטי-דלקתיות, נוגדות חמצון ואפילו נוגדות סרטן. הנה כל הפרטים

    הצמח “כורכומה ארוכה” מוכר למדע כצמח רב שנתי במשפחת הזנגביליים. אפשר לזהות אותו באמצעות קנה שורש דמוי פקעת, גבעולים שמגיעים עד לגובה 3 מטרים ועלים גדולים. קנה השורש שלו בצבע כתום והוא עטוף קליפה חומה, אך מה שבאמת מעניין הוא החומר הפעיל הנמצא בתוכו – כורכומין.

    הכורכומין מופק מקנה השורש של הצמח והוא זה שמקנה לתבלין את צבעו הצהוב-כתום. החומר נמנה עם פיגמנטים שמשתייכים לקבוצת הפוליפנולים, שהן תרכובות כימיות טבעיות. התרכובות מיוצרות על ידי הצמח כתוצרי משנה של תהליכים שונים ויש להן השפעה אדירה על גוף האדם.

    דברים שלא ידעתם
    יש כמה דברים שבטוח לא ידעתם על התבלין ועל שימושיו. ראשית, לכורכומין יש תכונות אנטי-דלקתיות ונוגדות חמצון. הוא מזוהה עם המאבק בסרטן ויכול לגרום למוות תאי מתוכנת של תאים סרטניים אנושיים. המחקר בנושא עוד נמצא בתחילתו, אך בשנים האחרונות הוא זוכה לגיבוי ותמיכה מארגונים רפואיים בינלאומיים.

    שנית, השימוש בתבלין נפוץ במעבדות ובמדע. הסיבה לכך היא שמדובר על חומר בוחן לחומציות: כורכומין משנה את צבעו לאדום כשהוא בא במגע עם בסיס ומצהיב כשהוא בא במגע עם חומצה. כך ניתן לשמור על שימוש בחומרים טבעיים לבחינת חומציות  ולעוד שורה ארוכה של שימושים חשובים.

    השפעות הכורכומין משתנות בהתאם לאופי של מערכות הגוף וסוג הפעילות הטבעית שהן מבצעות. באופן חיצוני הוא נוגד דלקת ואפשר למרוח אותו יחד עם דבש כדי לחטא פצעים. במערכת העיכול הוא אחראי על הגברת תיאבון, עזרה בעיכול רעלים, המרצת כבד וטיפול בבעיות כבד וצהבת.

    במערכת הנשימה נחשב התבלין כגורם מסייע לסילוק ליחה ואסטמה, בעוד בהקשר של מערכת המין הוא מגביר זרימת דם במחזור החודשי של נשים ולכן תורם לניקוי רעלים מהגוף. בנוסף, כורכום מטהר את הדם ושימושי במחלות עור שמתאפיינות בגירוד ופריחה. הוא יעיל באיזון רמות הסוכר בגוף מצוי בפורמולות טבעיות לטיפול בסכרת.

    איך מומלץ לצרוך את התבלין?
    היתרונות הבריאותיים של כורכומין באים לידי ביטוי בצורות צריכה שונות. אפשר למצוא אותו בטבליות שמיועדות לבליעה, בתמצית נוזל ובאבקה שמיועדת לשימוש לתיבול מאכלים מבושלים במטבח. את הטבליות בצורתן המרוכזת ניתן ליטול יחד עם רכיבים פוספוליפידים שמבטיחים ספיגה מקסימאלית, לעומת התמצית הנוזלת שנחשבת בעלת השפעה פחותה יותר.

    במילים אחרות, כורכומין לא נספג היטב במערכת העיכול כי הוא לא מתמוסס היטב במים או בממיסים אורגניים. בעיית הספיגה יוצרת מצב של זמינות ביולוגית נמוכה והיעדר תועלת רפואית, לכן ישנה עדיפות לשימוש בתבלין עם רכיבים פוספוליפידים.

    מינונים וטיפים לתזונה נכונה
    שמירה על הבריאות מבוססת על שני דברים מרכזיים: פעילות גופנית ותזונה נכונה. את הפעילות אתם יכולים לבצע תוך כדי אימוץ תחביב, באופן חברתי או בצורה עצמאית לחלוטין. מומלץ לשמור על שגרת אימונים של פעמיים בשבוע לפחות ולהקפיד על הדרגתיות. במקביל, יש לתמוך בפעילות הגופנית עם תזונה נכונה ולשלב כמובן את תבלין העל.

    כמו כן, מומלץ ליטול תבליות כורכומין במינונים שונים. אפשר להתייעץ עם אנשי מקצוע לגבי התאמת המינון הנכון לכל בעיה ולבדוק האם המוצר מכיל את החומר הפעיל בלבד, או מכיל תוספת שעשויה להביא לתופעות לוואי לא רצויות.

    השאר תגובה →

   כתוב לנו

   Cancel reply

   Photostream