5 ק”ג בשנה בלי מאמץ | Golden Minutes
 • עברית
 • English
   • 5 ק”ג בשנה בלי מאמץ

    5 ק”ג בשנה בלי מאמץ

    בלי דיאטה או מאמצים מוגזמים: אם תוותרו על 100 קלוריות ביום, תוכלו לרדת 5 קילו בשנה

    אם משפטים כמו: “שנה שעברה המכנס נסגר עלי” או “אני לא מבינה איך עליתי 5 קילו” מוכרים לכם, הכתבה הזו במיוחד בשבילכם. אם נעבור ביחד על סדר היום התזונתי נאתר בקלות לפחות 100 קלוריות מיותרות שהיינו מסתדרים מצוין בלעדיהם.

    בימים שגרתיים, שאין בהם אירועים מיוחדים, אנחנו לא יודעים להעריך במדויק אם צרכנו מעט יותר קלוריות ממה שהגוף שלנו צריך. תוספת קטנה יומיומית של קלוריות לא מורגשת לא תגרום לנו להרגיש שהגזמנו, אבל אם נחרוג באופן קבוע – אין ספק שיהיו לכך השלכות בעתיד.

    “אבל זה כולה 100 קלוריות!” נכון, זה כולה תוספת של 100 קלוריות יומיות, אבל 36,500 קלוריות שנתיות. אמנם אנחנו לרוב לא מודעים לגורמים שמשפיעים על כמות המזון שאנחנו אוכלים, ולכמות ההחלטות שאנחנו מקבלים בנושא, אבל אם נהפוך, אפילו רק חלק קטן, מההחלטות האלה למודעות, נוכל לצמצם חלק מהקלוריות הנכנסת.

    למה רק 100 קלוריות? בשביל לרדת במשקל צריך דיאטה. כשאני שומעת את המילה דיאטה אני ישר מתכווצת, המוח מסמן לגוף שנכנסים למלחמה, הבטן צורחת לעוד טעימה אחרונה של שוקולד, העיניים נפערות ומאתרות את כל הפיתויים שמעכשיו אסור והכל נראה כל כך טעים.

    זה לא חייב להיות כך. בשביל להיות 5 ק”ג פחות עוד שנה, כל מה שצריך לעשות זה ליצור גירעון קלורי יומי של 100 קלוריות, והדרכים לעשות זאת- רבות ומגוונות והכי חשוב- בלתי מורגשות.

    איך חוסכים 100 קלוריות ביום?

    תמדדו. נוטים לתבל את האוכל שלכם בשמן ורטבים “לפי העין”? יתכן ואתם מוסיפים כמות נכבדת של קלוריות. מדידה של הרוטב והגבלתו תחסוך ממכם לא מעט קלוריות. העדיפו אוכל ביתי על פני אוכל בחוץ, שבו כמות השומן נשלטת. באכילה בחוץ בקשו את הרוטב בצד, והוסיפו כמות מדודה של כף.

    תבחרו בקטן. מחקר שבדק את כמות האוכל הנאכל ביחס לגודל צלחת מצא שלאורחים שנתנו קערה גדולה אכלו 31% יותר גלידה מאשר אורחים שקיבלו קערית קטנה. צלחת גדולה משדרת לעין מסר של ריקנות מול צלחת קטנה עם אותה כמות אוכל.

    ?יפה עוד אפשר לבחור בקטן? כשקונים בחוץ. ההבדל בין שייק גדול לשייק קטן יכול להסתכם ב200 קלוריות. לפעמים ההבדל בכסף הוא בשקלים בודדים, אבל ההבדל בקלוריות הוא משמעותי.

    תשאירו משהו בצלחת. מה לעשות שאנחנו מאמינים יותר לעיניים שלנו יותר מאשר לבטן. העיניים שלנו רעבות והן לרוב יעזבו אותנו לנפשנו רק אחרי שנחליט שהגיע הזמן לפתוח כפתור. מחקר שבדק את כמות כנפי העוף הנאכלים במסעדה בזמן צפייה במשחק מצא עובדה מעניינת. המלצריות במסעדה פינו את שאריות עצמות הכנפיים רק ממחצית משולחנות הסועדים. ומה התוצאה? אלו שפינו להם את עצמות העוף במהלך המשחק אכלו 28% יותר כנפיים, לא היה איתות חושי שאמר “די,תראה את הערימה, מספיק”. תשאירו את העצמות בצלחת, תשאירו ביס מהעוגה, תשאירו משהו שיזכיר להם שאכלתם מספיק, לפני שהבטן מתפוצצת.

    רחוק מהעין, רחוק מהלב.יש גבול לטרחה שנשקיע עבור מזון מסוים. זו הסיבה שמחשבה על פלטת ירקות מפנקת אינה אטרקטיבית. להתכופף אל ממגירות הירקות המוסתרת, לרחוץ, לחתוך ולסדר בצלחת לוקח הרבה יותר זמן מלחטוף את העוגייה הטעימה שנמצאת על השיש. ככל שנסתיר ונקשה על השגת נשנושים שאנחנו אוהבים, כך סיכוי נמוך יותר שנאכל אותם. נצלו את העובדה הזו. בשעות ה”קשות” שאתם חשים יותר עייפים ויותר צורך לנשנש, שימו במקום גבוה או נמוך את הדברים המשמינים, עטפו אותם טוב, סגרו אותם הרמטית, והפכו מאכלים מזינים ובעלי ערך קלורי נמוך יותר לזמינים. כך למשל, ניתן לשטוף את הירקות כך שכל מה שיישאר לנו זה לחתוך אותם. הכינו מטבל טעים וזמין, הפכו את הארוחה למשביעה ומספקת ותחסכו 200 קלוריות.

    מים מים מים. בכוס שתיה ממותקת שמכילה 200 מ”ל יש בין 80-100 קלוריות, ולרוב לא נסתפק באחת. צמאים? שתו מים והרבה. כוס השתייה הממותקת היומית ששתינו בשנה האחרונה היא בדיוק הסיבה לכך שעלינו 5 ק”ג מבלי לשים לב.  מים הם מרווים, מרעננים, טובים לעור, לכבד לכליות ואפס קלוריות.

    מצאו דרך לשרוף 100 קלוריות ביום. תחנו קצת יותר רחוק, ותרו על המעלית, קומו מהמחשב לעתים יותר קרובות. אם תזוזו קצת יותר במהלך היום, תשרפו עוד כמה עשרות קלוריות ותצמצמו זמן אכילה. במהלך היום יש לנו נפילות מתח, שהעייפות נופלת עלינו והיום עוד ארוך וזה מביא אותנו לחפש אוכל. הסחת דעת כמו סיבוב הליכה של 10 דק’ ישרפו לנו 50 קלוריות של אנרגיה. בתוספת 100 קלוריות של נשנושים שהיינו אוכלים אם היינו נכנעים לשעמום והעייפות יחסכו לנו 150 קלוריות מסך הקלוריות היומיות. אז קומו מהכסא, חלצו עצמות ולכו לקבל מנת שמש.

    אפשר ליהנות בלי אוכל?בתרבות שלנו ובתפיסה שלנו, בילוי טוב זה בילוי שכולל אוכל. מסעדות, בתי קפה, כיבוד ואירוח, פורס בפנינו מגוון רחב ועתיר קלוריות. נסו לחשוב על בילויים ללא אוכל. משחק באולינג, טיול בטבע, הליכה על חוף הים, סרט (נטול פופקורן), הופעה. לא תמיד חייבים ללעוס בבילויים.

    תקשיבו לגוף. השעה 22:00, אנחנו עייפים מהיום הארוך ומרוחים מול הטלוויזיה, ובמקום ללכת לישון אנחנו הולכים למטבח, לארון ולמקרר. אם יש לכם עוד לילה ארוך של משימות ועבודות עצרו רגע כדי לבחור לעצמכם נשנוש מזין ודל קלורית, אל תחטפו את הדבר הראשון והזמין ביותר שעיניכם צדה. אם מאוחר והערב לא יתקדם מעבר לצפייה ונשנוש מול הטלוויזיה, פנקו את עצמכם בשנת לילה ארוכה, חסכון של מאות קלוריות של נשנושים ותחושה רעננה בבוקר.

    לא טעים? לפח! כמה פעמים אכלתם עוגה שלא באמת הייתה טעימה או שווה את העלות הקלורית, אבל סיימתם כי לא היה נעים לזרוק והוספתם לסך הקלוריות היומיות שלכם 350 קלוריות?

    החיים מלאים פיתויים. שינויים קטנים במהלך היום מסיתים אותנו מלסגל לעצמנו עוד ועוד הרגלים מזיקים. אל תקשיבו לכל גחמה שיש לבלוטות הטעם שלנו. הזמן הכי טוב להתחיל לעשות בחירות יותר נכונות ושקולות הוא עכשיו, פחות עוגייה פה, פחות סוכר שם, ותראו איך שנה מהיום אתם נכנסים שוב לג’ינס המהמם ששוכב בארון ומחכה לצאת לעולם.

    השאר תגובה →

   כתוב לנו

   Cancel reply

   Photostream